Belféreg latinul
Tartalom
A Wikimédia Commons tartalmaz Orsóférgek témájú kategóriát.
Az orsóférgek Ascarididae a fonálférgek Nematoda egyik családja. A család valamennyi faja élősködő. Elterjedés, életmód[ szerkesztés ] Emlősökben elterjedtek az Ascaris, madarakban az Ascaridia belféreg latinul tartozó orsóféreg fajok.
Navigációs menü
Az Ascaris suum a sertésaz Ascarasis lumbricoides az ember orsóférge. A két faj testfelépítése, életmódja, és fejlődési ciklusa igen hasonló. Az ember orsóférge gyerekekben fordul elő a belféreg latinul arányban.
A fertőzés általában nem jár jelentős klinikai tünetekkel, belféreg latinul így gyakran észrevétlen marad, de rontja a táplálékhasznosítás mértékét. Éhínség idején az orsóféreg-fertőzött gyerekek nagyobb arányban halnak éhen. Az emberiség jelentős hányada ma is fertőzött.
A fertőzöttek száma világszerte 1,6 milliárdra becsülhető, és évi több tízezer haláleset közvetlenül orsóféreg-fertőzéssel kapcsolatos. A Kárpát-medencében mindkét faj gyakori, és sok más, hasonló életmódú orsóféregfaj ismert más gazdafajokból.
Lovakban él a Parascaris equorum, a házityúkot fertőzi az Ascaridia galli. Fejlődési ciklus[ szerkesztés ] Az orsóférgek kifejlett állatként madarak és emlősök vékonybelében élő bélférgek.
Ezeket az állatról az emberre terjedő betegségeket nevezzük latinul zoonózisnak. A gyermekek különösen nagy veszélynek vannak kitéve, hiszen ők igen szoros kapcsolatban vannak az állataikkal, nem képesek felmérni a veszélyt, és kevéssé ügyelnek a személyi higiéniára. A férgek által okozott betegségek különböző súlyosságúak lehetnek, a féreg fajától, a fertőzött belféreg latinul korától, ellenállóképességétől függően. A kampósférgek latin néven Uncinaria és Ancylostoma fajok kellemetlen, viszkető bőrtüneteket okoznak. Kisgyermekekben gyakran az állati ürülékkel szennyezett homokozó a fertőzés forrása, ilyenkor az elváltozások a pelenkával fedett bőrterületeken láthatóak.
Párzás után a megtermékenyített peték a gazdaszervezet ürülékével a külvilágba jutnak, és ott hosszasan fejlődnek. E fejlődési szakasz után az embrionálódott peték szájon át, a táplálékkal juthatnak be az újabb gazdaszervezet testébe.
- Tartalom: Bélféreg féregkór, helminthiasis.
- Kutya, macska bélférgek: az emberre is veszélyes! Az Én Kedvencem
- Робот уже давно мог принимать его мысли, но прежде Олвин никогда не мог быть уверен, что он станет повиноваться всем его приказаниям.
- До прохода в скалах они добрались довольно быстро, а когда миновали его, то вышли на чрезвычайно интересное плато, полого снижающееся по краям.
Ha a peték túlélték a gyomor savas közegét és a vékonybélbe jutottak, akkor a lárvák kikelnek. A frissen kelt lárvák azonban nem a bélben élnek, hanem a gazda testében egy meglehetősen hosszú és bonyolult vándorlásba kezdenek. A vándorlási út végén újra a bélcsatornába jutnak, és egyedfejlődésük lezárul.
Budapesten is valószínűleg ugyanez, vagy még rosszabb a helyzet, mivel rengeteg a kutya, és a kóbor, vagy kijáró macska. Hogyan fertőződhetünk mi, emberek kedvenceink bélférgeivel?
Váltivarúak, mindig ivarosan szaporodnak, a hímek kisebbek, mint a nőstények. Az orsóféreg Ascaris lumbricoides életciklusa: A cm-es kifejlett állatok 1 a vékonybélben élnek. A nőstények mintegy parányi, mikroszkopikus méretű petét 2 termelnek naponta, melyek a széklettel ürülnek ki.
Kutya, macska bélférgek: az emberre is veszélyes!
A petének páradús, meleg mikroklímára van szüksége ahhoz, hogy kb. Eközben a zigóta embrionálódik; a peteburkon belül fejlődő lárva kétszer vedlik, vagyis harmadik stádiumú lárvává fejlődik.
A fertőzőképes peték a szennyezett táplálékkal, szájon át jutnak az új gazdaegyedbe 4. A petéből kikelő lárvák 5 a bélfalon áthatolva a májon, a jobb szívfélen, a tüdőn 6 majd a garaton keresztül sajátos vándorutat tesznek meg, míg végül felköhögve és újra lenyelve 7 ismét a bélcsatornába jutnak, ahol egyedfejlődésük lezárul 1.
Mindig a legkisebbeket bántják
Ascariasis and its Public Health Signifance. Ascariasis and its Prevention and Cotrol.
A kutyák és macskák bélférgei az ember egészségére is veszélyesek lehetnek!
Kassai T Helmintológia: az állatok és az ember féregélősködők okozta bántalmai. Medicina, Budapest. Kotlán SKobulej T.
Mezőgazdasági Könyvkiadó.